Toto jsou stránky o díle J.R.R. Tolkiena. Najdete na nich mnoho nových a zajímavých informací (alespoň podle mého soudu), které jinde na českém internetu získat nemůžete. Nejsou vhodné pro úplné začátečníky ve světě Středozemě, protože předpokládají, že máte za sebou alespoň Pána prstenů a pokud možno Silmarillion. Přesto nechci nikoho odrazovat.

Na následujících stranách najdete množství více nebo méně zajímavých textů (sekce Eseje a Malé a Velké FAQs, jichž jsem sám autorem nebo jsem je přeložil z angličtiny (jméno originálního autora a odkaz na jeho stránky je uveden na konci esejů). Jedná se většinou o odborné, vyčerpávající pojednání na dané téma, s hojnými citacemi z původních Tolkienových děl. (Seznam literatury a použitých zkratek najdete na konci této stránky, u děl do češtiny nepřeložených - viz. zejména sérii Christophera Tolkiena The History of Middle-earth - se odkazuji na anglický originál).

V sekci Archív můžete najít množství různých věcí - celé znění některých Tolkienových prací (v PDF), díla, jež Tolkiena inspirovaly k napsání jeho vlastní mythologie (např. staroanglického Beowulfa), fonty inspirované Tolkienovým dílem a mnoho zvukových záznamů Tolkienovy reprodukce Pána prstenů a rozhlasové verze Pána prstenů nastudované BBC (v MP3 i WAV, velmi zajímavé)

Své případné dotazy k mým stránkám nebo k dílu J.R.R. Tolkiena nebo své přání na další témata mi zašlete prostřednictvím Guestbooku v pravé části obrazovky.

V Branách najdete odkazy na zajímavé internetové stránky ze světa Středozemě, které mě inspirovaly nebo jsem je použil při stavbě mé vlastní.

Seznam používané literatury (a zkratek):